Alonso wygrywa na wrogim terenie

Fernando Alonso po raz pierwszy w tym sezonie stanął na najwyższym podium, wygrywając Grand Prix Wielkiej Brytanii na Silverstone. Hiszpan tym razem odebrał zwycięstwo zawodnikom RedBulla. Sebastian Vettel po błędzie w Pit-stopie ukończył wyścig na drugiej pozycji, a Mark Webber dojechał tuż za Vettelem. Na mecie obaj mieli jednak stratę ponad 20 sekund do Alonso.

Słabo na własnym terenie spisał się zespół McLarena, chociaż do postawy kierowców nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Jenson Button nie ukończył wyścigu z powodu koła niedokręconego podczas wizyty w boksie, a Lewis Hamilton musiał w końcówce oszczędzać paliwo i z trudnością dowiózł do mety swoją czwartą pozycję, odpierając w końcówce atak Felipe Massy na Ferrari.

Na superszybkim torze Silverstone Ferrari pokazało wyraźną zwyżkę formy. Niestety nie wiadomo, czy była to zasługa inżynierów z Maranello, czy decyzji FIA, która przed wyścigiem zakazała używania w silnikach systemu podtrzymania gazu podczas hamowania. Decyzja ta najbardziej zaszkodziła zespołom używającym do napędzania swoich bolidów silników Renault, które miały ten system najbardziej rozwinięty. Już kwalifikacje pokazały, że RedBull nie jest tak szybki, jak w poprzednich wyścigach. To samo dotyczyło samochodów Lotus GP Renault. Za to na zmianie przepisów najwięcej skorzystało Ferrari.

Niedzielny wyścig był tylko potwierdzeniem tego, że RedBull-e nie dysponują już taką przewagą nad resztą samochodów. Pomimo tego Vettel i Webber prowadzili wyścig od startu i chociaż nie byli w stanie uciec zbyt daleko od Alonso, to ich przewaga była na tyle bezpieczna, że z łatwością mogli wygrać wyścig. Niestety Vettela, mającego wystarczającą przewagę nad resztą, dopadł pech podczas jednego z postojów. Problemy w boksie wydłużyły jego czas postoju i stracił pozycję lidera na rzecz Alonso, który w pełni wykorzystał swoją szansę i wygrał po raz pierwszy w sezonie.

Nieźle pojechali kierowcy Mercedesa. Nico Rosberg ukończył wyścig na szóstym miejscu, a Michael Schumacher na dziewiątym, chociaż nie uniknął 10-sekundowej kary za zachowanie na torze.

Wyniki wyścigu Grand Prix Wielkeij Brytanii 2011 na stronach Autodrom.pl.

źródło: Autodrom.pl

Dodaj do:
Facebook

Leave a Reply